Domowy chlebek / Homemade bread

imag33991

Jak żyć bez chleba? Pewnie się da ale jest bardzo ciężko 🙂 Już dawno przestałam jeść sklepowe, gumowe chleby i buły. Wiele z nich pierwotnie jest gotową masą, głęboko mrożoną i niewiele ma wspólnego ze świeżym pieczywem. Konieczna była dla mnie alternatywa. Jakiś czas temu przepis udostępniła mi Maja i tak już zostało. Próbowałam go zmieniać na różne sposoby ale najczęściej wracam do wersji pierwotnej. Chlebek jest banalny. Robi się praktycznie sam.

Składniki:

250 g. mąki gryczanej
150 g. mąki ryżowej
100 g. mąki kukurydzianej (często zamieniam ją lub mieszam z mąką z tapioki)
7-8 g. drożdży suchych
łyżeczkę soli
łyżkę cukru (zwykłego, który sprawi, że drożdże wyrosną)
ok. 550 ml. ciepłej wody
mak lub sezam do posypania

Mąki odmierzamy do naczynia, dodajemy sól, drożdże, cukier. Wszystko dokładnie mieszamy. Zalewamy ciepłą wodą (nie gorącą!) dokładnie mieszając. Mieszamy tak ok. minutę, do momentu gdy nie będzie grudek. Tak przygotowaną masę odkładamy w ciepłe miejsce na 30 min do wyrośnięcia.* Przykrywamy ściereczką. Po tym czasie przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia podłużnej keksówki 25-27 cm. i odkładamy ponownie do wyrośnięcia. Nastawiamy piekarnik na 220°C i pieczemy (góra-dół) wyrośnięty w keksówce chlebek 50 min. Po tym czasie czekamy aż przestygnie i zajadamy się cudownym chlebem:-)

*Mój sposób na ciepłe miejsce to podgrzany delikatnie piekarnik do 50°C i schowana w nim miska ze składnikami przykryta kuchenną ściereczką. Podobnie z keksówką, która już w piekarniku czeka aż go uruchomię na 220°.

imag34121

imag34231

How to live without bread? Sure we can but it is very hard 🙂 I  stopped eating shop, breads and rubber loaf long time ago. Many of them is a ready deep-frozen mix and hasn’t something in common with fresh bread. It was necessary for me to have alternative. Here you are!

Ingredients:

250 g. buckwheat flour
150 g. rice flour
100 g. corn flour (often I replace it or mix with tapioca flour)
7-8 g. dry yeast
teaspoon of salt
spoon of sugar (white, which will make the yeast grow)
approx. 550 ml. warm water
poppy or sesame seeds for sprinkling

Put the flour into the dish, add salt, yeast, sugar. All mix thoroughly. Add warm water (not hot!) and mix until smooth. Put bread dough in a warm place for 30 minutes to rise. * Cover with a clean dishrag. After this time spread on paper in baking tray 25-27 cm. and put down again to rise. Set oven 220 ° C and bake (top-down) for 50 min. Wait to cool down and delight wonderful bread 🙂

* My way to find a warm place is gently heated oven to 50 ° C, and hidden in them bowl with dough covered a clean dishrag. Similar is with baking tray waiting for oven to run 220°.

imag34341

imag34421

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s